Na uczucie ciężkości nóg, szczególnie wieczorem, skarży się wielu seniorów. Przyczyną jest przeważnie niewydolność żylna, która w połączeniu z siedzącym trybem życia może objawiać się właśnie w postaci bólu, drętwienia i obrzęków kostek czy łydek.
Dzięki takim oto sposobom możemy złagodzić te dolegliwości:
1). Leczniczy ucisk – skutecznie działa domowy masaż limfatyczny, który może być naszym przyjemnym wieczornym rytuałem. Należy wiedzieć, że celem tego prostego zabiegu jest udrożnienie przepływu limfy i zmniejszenie opuchlizny. Jak to zrobić? Obejmijmy obiema dłońmi nogę w okolicy kostki i uciskajmy ją dość mocno przez kilka minut czasu, stopniowo przesuwając się ku górze, aż do pachwiny. To samo zróbmy z drugą nogą. Kupmy podkolanówki. Jeśli obrzęki powtarzają się, aby nie dopuszczać do ich powstawania, z samego rana załóżmy na przykład starszej mamie czy tacie specjalne uciskowe podkolanówki. Kupimy je w aptece – zmierzmy wcześniej obwód łydki.
Oto sposób ich zakładania:
a). zwińmy podkolanówkę i nałóżmy ją na palce stopy.
b). stopniowo rozwijajmy rulon, naciągając mocno skarpetkę coraz wyżej, aż po kolano.
c). jeśli mamy trudności, wypróbujmy specjalne przyrządy do zakładania rajstop i skarpet uciskowych, które znacznie ułatwiają to zadanie.
2). Pomoc z apteki – należy wiedzieć, że jest wiele preparatów, które znakomicie wspomagają mikrokrążenie żylne, dzięki czemu zapobiegają obrzękom i uczuciu ciężkości. Przeważnie polecane są takie, które zawierają zmikronizowaną diosminę, hesperydynę, a także ekstrakt z liści winorośli właściwej. Warto stosować je przez dłuższy czas w dawce zalecanej na opakowaniu, najlepiej po konsultacji z lekarzem rodzinnym.
Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat swojego zdrowia i jak o nie dbać? Wystarczy rzucić okiem na materiału portalu https://www.tajemnice.pl.
3). Wsparcie ziół – sięgnijmy po pokrzywę i skrzyp polny, które mają działanie moczopędne, co sprzyja usuwaniu nadmiaru wody z tkanek i szybkiemu ustąpieniu obrzęków. W jaki sposób przygotować herbatkę odwadniającą? Z liści pokrzywy zróbmy napar (łyżkę ziela na szklankę wrzątku). Znów ze skrzypu lepszy jest odwar – łyżkę suszu zalejmy szklanką wody, gotujmy kilka minut czasu pod przykryciem.