Orzeszki piniowe – właściwości zdrowotne. Orzeszki to owoce jadalnej sosny. Świetnie smakują, ale są też inne powody, dla których warto po nie sięgać . Oto tylko niektóre licznych właściwości orzeszków piniowych: Polepszają wzrok Orzeszki piniowe posiadają luteinę, związek z grupy karotenoidów, który poprawia ostrość widzenia i może przeciwdziałać niektórym chorobom oczu (np. zwyrodnieniu plamki żółtej).
Orzeski piniowe – podstawowe informacje na temat właściwości medyczny
Plamka żółta to mały obszar (średnica około 2 mm), który znajduje się w środkowej części siatkówki (tylny obszar oka). Ograniczają apetyt Jeżeli się odchudzasz to orzeszki piniowe mogą wesprzeć utratę masy ciała. Badania dowiodły, że obecne w orzeszkach kwasy tłuszczowe pobudzają organizm do wydzielania sporej ilości cholecystokininy (CCK), czyli hormonu, który hamuje łaknienie. Zauważono, że u kobiet, które przed śniadaniem jadły około 3 g tłuszczów występujących w orzeszkach pini, nastąpiło zwolnienie wchłaniania pożywienia w jelitach, natomiast ilość spożytego pokarmu obniżyła się o około 37%.
Zadaniem ekspertów: „Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, obecne w koreańskich orzechach ograniczają apetyt, a także wpływają na ilość przyjmowanej żywności.” Chronią przed starzeniem Orzeszki zawierają wiele przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu organizmu. Tymi związkami są między innymi: witaminy A i E, a także luteina. Przeciwutleniacze mogą spowalniać procesy starzenia się organizmu, poprzez zwalczanie tzw wolnych rodników (ROS), które w głównej mierze odpowiadają za starzenie. Organizm naturalnie metabolizuje różne substancje odżywcze wykorzystując ich działanie antyoksydacyjne oraz wytwarzając enzymy antyoksydacyjne w celu monitorowania szkodliwości reakcji, które są związane z reaktywnymi formami tlenu. Działanie pobudzające Orzeszki pini posiadają związki odżywcze, zapewniające poziom energii, np. żelazo, kwasy tłuszczowe jednonienasycone czy białko. Produkt to także dobre źródło magnezu.
Więcej wpisów na temat zdrowia fizycznego i psychicznego znajdziesz w serwisie objaw.pl.
Jego niskie stężenie w organizmie może przyczynić się do przewlekłego zmęczenia. Nawet pół szklanki orzeszków może zapewnić połowę dobowej rekomendowanej dawki magnezu, co jest bardzo ważne biorąc pod uwagę fakt, że tak wiele osób ma niedobory tego minerału. Zmniejszają ryzyko chorób serca W orzeszkach pini znajdują się związki, które mają pozytywne działanie na serce. Są nimi przede wszystkim jednonienasycone kwasy tłuszczowe, mangan, magnez, witamina E i K. Analizy wskazują, że obecny w orzeszkach kwas pinolenowy reguluje poziom cholesterolu we krwi.