1. Rzymskie Koloseum
Wzniesione, aby lud rzymski mógł podziwiać widowisko walki gladiatorów na śmierć i życie, rzymskie Koloseum jest dziś architektonicznym cudem, który zaprasza turystów do powrotu do przeszłości. Zostało ono zbudowane w latach 72-80 n.e. W tamtym czasie miało pojemność od 50 000 do 80 000 widzów, na równi z wieloma wielkimi nowoczesnymi stadionami piłkarskimi. Struktura, będąca przykładem świetności Rzymu, składa się z trzech pięter betonu i piasku, z 80 łukami na każde piętro, obramowanymi doryckimi, jońskimi i korynckimi kolumnami, które zostały ponumerowane, aby ułatwić znalezienie miejsca. Było też 80 wejść na arenę.
2. Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński został pierwotnie zaprojektowany do ochrony granic kraju, ale dziś stał się wielkim symbolem kultury z ponad 21 000 kilometrów kamienia, cegły i fortów. Duża część budowy miała miejsce za czasów dynastii Ming.
Nie wszystkie odcinki Wielkiego Muru Chińskiego są dostępne. Najczęściej odwiedzanym (i pierwszym, który został otwarty dla publiczności) jest sekcja Badaling, położona 80 km od Pekinu i dostępna za pomocą transportu publicznego lub pociągu.
3. Machu Picchu
Machu Picchu oznacza „starą górę” w języku Quechua i jest w rzeczywistości górą przylegającą do słynnej inkaskiej cytadeli, chociaż podróżnicy odnoszą się do całego miejsca pod tą nazwą. Zbudowane w XV wieku, świat dowiedział się o tym miejscu dopiero na początku XX wieku, po odkryciu przez amerykańskiego profesora Hirama Binghama.
Położenie na wysokości prawie 2500 metrów w Andach, ma też swój minus: dotarcie tam nie jest łatwym zadaniem. Do najbliższego miasta, Aguas Calientes, w którym podróżnicy zwykle spędzają noc przed wizytą, można dotrzeć tylko pieszo lub pociągiem, ponieważ nie ma drogi.
4. Chichen Itza
Na półwyspie Jukatan w Meksyku zachowały się ruiny majestatycznego miasta i centrum ceremonialnego Majów, założonego w 525 r. p.n.e. Jego najbardziej charakterystyczną konstrukcją jest Kukulkan, idealnie symetryczna piramida świątynna o tylu stopniach, ile jest dni w roku. Inne atrakcje w starożytnym mieście to Świątynia Wojowników lub Świątynia Tysiąca Kolumn, obserwatorium, z którego obserwowano gwiazdy, boisko do gry w piłkę i Tzompantli, mównica używana do składania ofiar z ludzi bogom.
5. Petra
To starożytne miasto wykute w jordańskiej pustyni: grobowce, świątynie, a nawet teatr w stylu rzymskim zostały wbudowane bezpośrednio w kamień. Uważana za założoną w 300 r. p.n.e. (pierwotnie została zbudowana przez Natabeuszy, a później przejęta przez Rzymian), nie była znana cywilizacji zachodniej aż do 1812 r., kiedy to została odkryta przez szwajcarskiego badacza Johanna Ludwiga Burckhardta.
6. Chrystus Odkupiciel
Brazylijski posąg Chrystusa Odkupiciela jest najmłodszym cudem na liście: został otwarty w 1931 roku. Kolosalny posąg Jezusa Chrystusa ma 38 metrów wysokości, natomiast odległość między jego otwartymi dłońmi wynosi 28 metrów.
Wyrzeźbił go francuski artysta Paul Landowski za radą kilku inżynierów. Stojąc na szczycie góry Corcorvado, Chrystus wychodzi na miasto Rio de Janeiro i stał się globalnym symbolem chrześcijaństwa, przyjmując ponad milion odwiedzających każdego roku.
7. Tadż Mahal
Tadż Mahal został zbudowany w indyjskim mieście Agra na polecenie cesarza Shah Jahala jako mauzoleum dla jego ulubionej żony Mumtaz Mahal. Biały marmur, piaskowiec i około 30 rodzajów kamieni szlachetnych to surowiec tego kompleksu, tak pięknego jak smutna jest jego legenda. Choć najbardziej rozpoznawalne jest centralne mauzoleum, Taj Mahal zajmuje aż 17 hektarów i obejmuje meczet, pensjonat i kilka ogrodów. Rocznie odwiedza je około 10 milionów turystów.
Jakie inne miejsca na świecie warto zobaczyć? Polecamy ten wpis: https://www.ktoredy.pl/najciekawsze-miejsca-na-swiecie-warto-je-zobaczyc