Są chwile, takie jak wakacje, czy momenty w naszym życiu, kiedy potrzeba odłączenia się od naszego umysłu jest jeszcze większa. Tak jak zatrzymujemy się, aby zatankować nasz samochód, aby kontynuować naszą podróż, musimy zatrzymać się od czasu do czasu, zresetować i zastanowić się przed kontynuowaniem życia. Żyjemy w wymagającym świecie, pełnym oczekiwań, wydaje się, że zatrzymanie oznacza porażkę, podczas gdy w rzeczywistości jest tym, co pozwala nam iść do przodu.
Korzyści z odłączenia się od codziennego życia
Jakie są korzyści z uzyskania tych chwil relaksu? W zasadzie dwa: trzymanie stresu na wodzy i zapobieganie sytuacjom, które nas przerastają. Odłączenie to pozwolenie umysłowi na odpoczynek, pozwala nam połączyć się z samym sobą, słuchać siebie i być świadomym tego, dokąd zmierzamy i czego potrzebujemy.
Ale nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, ale dlaczego? Uważamy, że bycie produktywnym jest najważniejsze, jeśli czegoś nie robimy, czujemy, że tracimy czas. Podobnie dzieje się kiedy nie konsumujemy, nie robimy zakupów, nie oglądamy mediów społecznościowych, czy nie oglądamy seriali. Myślimy, że tracimy czas, gdy odłączamy się od wszystkiego, ale tak naprawdę to, co robimy, to go zyskujemy.
Konsekwencje
Jeśli nie jesteśmy w stanie się zatrzymać, w końcu się wypalimy. Celem nie jest osiągnięcie tego punktu. Stres i lęk to dwa zła naszych czasów, a wiele innych chorób pojawia się dlatego, że somatyzujemy ten psychiczny dyskomfort, m.in. bóle głowy czy rozstrój żołądka. Jeśli jesteśmy wyczerpani, nie możemy odpocząć, a to przekłada się na bezsenność, trudności z koncentracją, złość, smutek i frustrację.
Techniki, które mogą nam pomóc
Na koniec chcielibyśmy się zastanowić, jakie techniki czy strategie mogą nam pomóc w tej misji wyłączania umysłu. Musimy dać sobie czas, poświęcić trochę czasu dla siebie, ustalić harmonogram i trzymać się go. Możemy świadomie oddychać podczas spaceru, czując powietrze na twarzy, położyć się i zamknąć oczy, by wsłuchać się w swoje ciało, rozciągać się z samego rana i tuż przed pójściem spać, wykonywać codzienne czynności, starając się na nich skupić: świadomy prysznic, picie kawy z ulubionego kubka, robienie rzeczy ze starannością, z czystej satysfakcji. W http://www.faktydnia.pl znajdziesz więcej wskazówek dotyczących zdrowych życiowych nawyków.